Barokní kaple sv. Ducha a Božího hrobu, z dálky viditelná liběchovská dominanta, se rýsuje proti obzoru na ostrohu nad městem od roku 1654, kdy ji nechal vybudovat Karel Hyacint svobodný pán Villani de Castello Pilonico, který zde o dva roky později nalezl i místo svého posledního spočinutí. Stavební opravy se kostel dočkal v roce 1730 za Jana Jáchyma hraběte Pachty z Rájova. V roce 1780 nechal jeho syn Karel Hubert hrabě Pachta z Rájova vybudovat poblíž křížovou cestu. Původní obrazy křížové cesty maloval jezuitský řádový malíř Josef Kramolín, tyto obrázky se nedochovaly.
Na začátku 19. století se liběchovské panství ocitlo v majetku úspěšného podnikatele Jakuba Veitha, který v roce 1823 vybudoval v místě původní krypty monumentální rodinnou hrobku pro 27 členů své rodiny. Ve stejném roce nechal majitel zámku ke kostelu přistavět i věž, jak ji známe dosud. Do ní byly z nedaleké zvonice přeneseny tři zvony (zvon sv. Josefa, zvon sv. Marie a umíráček).
Poslední kompletní opravu kaple financoval v roce 1928 prvorepublikový majitel liběchovského zámku, lesů a polností a posléze také prvý český starosta Liběchova Ing. František Homolka. V roce 1966 kostel zasáhl blesk a věž kostela vyhořela. Zvony, tehdy již pouze dva, byly sneseny.
Od roku 2018 je kostelík v majetku obce Liběchov (před tím majetek Národního muzea Praha). O jeho záchranu usiluje také spolek pro záchranu kostelíčka Liběchov sobě. Současné vedení obce rekonstruovalo před několika lety kapličky křížové cesty. Na kompletní rekonstrukci kostel čeká.
Přístupný je během Dnů evropského dědictví nebo po dohodě.
Jak se ke kostelíčku dostanete? Zaparkujte auto na parkovišti v centru města a vydejte se podél kostela sv. Havla a dále po křížové cestě na vrchol, kde je od kostelíčka krásný výhled do okolí, mj. na horu Říp. Poté je možné viniční cestou sestoupit k silnici a cestou Kašpárkou vystoupat na vedlejší kopec a jít cestou nad vinicemi směr Vehlovice. Z Vehlovic sejít k řece a podél Labe zpět do Liběchova.