Jeskyně KlácelkaBlaníkČertovy hlavy

Jeskyně Klácelka

foto Boris Stojanov

Learn More

Blaník

Jan Žižka z Trocnova a Prokop Holý

Learn More

Čertovy hlavy

Dílo sochaře Václava Levého

Learn More

Doprava

Za díly Václava Levého se můžeme vydat buď z Liběchova, nebo ze Želíz. Obě obce jsou od sebe vzdáleny 2 km a spojuje je značená a velmi příjemná vycházková cesta přes místní část zvanou Boží Voda.

Dopravní spojení

Automobilem. Do Liběchova i do Želíz lze dojet autem a zaparkovat na vyhrazených parkovištích – v Želízích v centru obce a v Liběchově u zámku. Parkovné je v obou obcích bezplatné.

Autobusem. Do Liběchova je přímé spojení z Prahy (linka PID č. 369 ze zastávky Praha, Ládví směr Liběchov nebo Štětí). Do Liběchova i Želíz lze využít také dálkové autobusy na trase Praha, Nádraží Holešovice – Česká Lípa nebo Nový Bor (ČSAD Česká Lípa, a. s.).

Vlakem. Příjezd na vlakové nádraží Liběchov; přímé spojení na trase Lysá nad Labem – Ústí nad Labem, západ; v Praze vlaky odjíždí z Masarykova nádraží, ve Všetatech je pak nutné přestoupit na navazující spoj. V Želízích vlaková zastávka není.

Trasa výletu

Všechny skalní skulptury (Čertovy hlavy, Klácelku, kapli sv. Máří Magdaleny, Harfenici i Hada) spojuje okružní turistická trasa. Je značená modře a můžete se na ni napojit u kterékoli ze zmíněných památek. V Liběchově je výchozím bodem rozcestník na náměstí Václava Levého (u aleje). Celý okruh má 12 km.

Skalní sochy však můžete navštívit také jednotlivě: Kaple sv. Máří Magdaleny je od centra Liběchova vzdálena 2,5 km, následuje Harfenice (3 km) a Had (3,5 km). Na Klácelku jsou to z Liběchova 2 km, odtud pak do Želíz k Čertovým hlavám další kilometr.

Pokud zvolíte jako výchozí bod Želízy, od parkoviště ujdete k Čertovým hlavám zhruba jeden kilometr, z toho půl kilometru zabere cesta do prudkého kopce. Podobné je to s cestou na Klácelku. Oba cíle leží na modré turistické trase. Ke skulpturám při Brocenské cestě dojdete ze Želíz nejkratší cestou po žluté: od rozcestníku poblíž koupaliště je to k Harfenici jen 1,5 km. Od kaple sv. Máří Magdaleny i od Hada je Harfenice vzdálena vždy 0,5 km.

Od Hada lze pokračovat po žluté turistické značce k jeskyni Mordloch a přírodnímu útvaru Sedm chlebů (1,5 km). Zde už ovšem nejde o dílo sochaře Václava Levého. Po modré dojdete do Liběchova (3,5 km).

Cestování s dětmi

Cesty k Čertovým hlavám a na Klácelku nejsou v žádném případě vhodné pro kočárek. Brocenskou cestu v úseku od Liběchova k Hadu lze jako neupravenou lesní cestu doporučit jen s výhradami: počítejte zde s hůře sjízdnými úseky (výmoly, hluboký písek).

Klácelka – důležité upozornění

Na Klácelku doporučujeme cestu ze Želíz, od rozcestníku pod Čertovými hlavami. Druhá přístupová cesta vede z Boží Vody (rozcestník U Křížku) a zahrnuje úsek podél frekventované hlavní silnice. Pohyb v nepřehledné zatáčce je nevhodný především pro skupinové výpravy, dětské skupiny apod.