Kulturní památka rejst. č. ÚSKP 18547/2-1346 – soubor sochařských děl tesaných do skály. Památkově chráněno od 3. 5. 1958
SKALNÍ SKULPTURY BLANÍK A KLÁCELKA
Václav Levý (14. 9. 1820 – 30. 4. 1870), český sochař
Skalní skulptury Blaník a Klácelka vznikaly v letech 1845–1850.
V dobově příznačném duchu vlasteneckého historického romantismu Václav Levý ve skalním masívu zvaném Blaník zpodobnil národní hrdiny Jana Žižku, Prokopa Holého a Zdeňka Zásmuckého. Soubor hlavních postav doplňuje skupinka tří trpaslíků kujících zbroj husitským bojovníkům, na vrcholku skalního masívu je vytesán husitský kalich.
Zdeněk Zásmucký v čele blanických rytířů dřímajících v legendární hoře Blaník je připraven ochránit český národ v dobách nejtěžších. V romantickém duchu jsou ke společné obraně vlasti připravena legendární vojska blanická i historická vojska husitská.
Při tvorbě reliéfů v jeskyni zvané Klácelkase Václav Levý inspiroval literární předlohou, rozsáhlou satirickou básní Ferina Lišák Patera Františka Matouše Klácela, degradovaného profesora augustiniánského semináře, který byl v letech 1844–1845 hostem Antonína Veitha na liběchovském zámku. Ukřivděný Klácel v básni kritizoval tehdejší společnost, zejména církevní kruhy.
Výtvarnou inspirací byly Levému rytiny francouzského kreslíře a karikaturisty Jeana Ignace Grandvilla, který ve slavné tradici francouzského bajkářství vytvořil řadu zvířecích postav představujících lidské charaktery. Levý zobrazil např. netopýra jako symbol zpátečnictví a tmářství, čápa se stříkačkou parodujícího lékaře-šarlatány a podvodníky, krocana znázorňujícího naduté finančníky, osla jako učitele ohlupujícího české děti v německých školách a další figury, kterým vládne prohnanost a lstivost v podobě Feriny Lišáka.
BLANÍK AND KLÁCELKA ROCK SCULPTURES
Václav Levý (14. 9. 1820 – 30. 4. 1870), Czech sculptor
The Blaník and Klácelka rock sculptures were built from 1845 until 1850. Influenced by the artistic technique of patriotic historical romanticism, Václav Levý carved this piece in the Blaník rock massif in the forest close to Liběchov. He depicted national heroes such as Jan Žižka, Prokop Holý, and Zdeněk Zásmucký. The sculpture also features a group of three dwarves forging iron armors for the hussite warriors. On top of the rock formation we can see a carved hussite chalice.
Levý named this piece according to a Czech legend about the Blaník Knights, who supposedly rest inside the Mount Blaník, waiting to save the Czech nation during its darkest hour.
Near to Blaník lies the Klácelka cave. The name of the cave and the sculptures inside commemorate František Klácel, a theologian, philosopher, and former Augustinian professor. Klácel was a guest of Antonín Veith in Liběchov castle from 1844 to 1845. When creating his cave sculptures, Václav Levý drew inspiration from Klácel’s satirical poem called Ferina Lišák. This long piece criticized 19th century society, especially clerical circles.
Levý was also inspired by the drawings of French artist and cartoonist Jean Ignace Grandvilla. As a result, there is a number of animal figures that represent human characters. Levý depicted a bat, which represented regression and obscurity, a stork with a syringe to depict charlatans and crooks, a turkey to illustrate arrogant financiers, a donkey to represent teachers who rob Czech children of their intelligence in German schools, and other figures, all of whom relate in some way to Ferina Lišák and a sense of cunning and deceit.
Při příležitosti 200. výročí narození Václava Levého v roce 2020 informační tabuli pořídili Liběchov sobě – spolek pro záchranu kostelíčka a pan Josef Homolka.
Fotografie: Boris Stojanov
Anglický překlad textu tabule: Soňa Pfrognerova